Kumu
Kumu on Eesti kunstimuuseumi peahoone, kus eksponeeritakse alates 18. sajandist balti-saksa kunstipärandit, jõudes läbi nõukogude okupatsiooni aja tänapäeva. Kumus on kolm püsiekspositsiooni, mis tähendab, et igaüks neist katab pikema ajaperioodi Eesti ajaloos ning neid võib imetleda viie aasta jooksul või isegi kümne. Teised on ajutised näitused, mida võib olla aasta jooksul erienvates saalides kokku 8-10.
Kolmanda korruse püsiekspositsiooni nimi on “Identiteedimaastikud” ning see esindab ajajärku 1700-1945. Eesti on läbi ajaloo olnud piiririik lääne ja ida vahel. See näitus algab baltisakslaste mõisade seintel olnud portreemaalidest. Räägib nende loo meie loo sees ning kahe loo omavahelsitest seostest ja vastastikustest mõjudest. Toob välja meie suurkuju Köleri, kes oli teerajaja, et eestlased saaksid Peterburis kunstihariduse. Läbi ärkamise ja iseseisvusaastate jõutakse okupatsiooniaega, kus vabadus asendus hirmu ja kohustustega.
Neljandal korrusel on kaks püsiekspositsiooni. Esimene on “Konfliktid ja kohandumised” ehk nõukogude aeg 1940-1991. Mida kujutab endast sotsiaalrealism, kes ja kui palju julges kujutada küüdistamist või okupatsiooni koledust? Millised kunstivoolud olid hiljem lubatud, mis olid mitte soovitatud, mida tähendab individuaalne ja universaalne? Kas alati on aru saada, et kas on foto või maal? Et paremini mõista või meelde tuletada, mis see nõukaaeg ikkagi oli, on näitusel ka mustvalgetest fotodest ja videotest koosnev ajakoridor.
Teine neljanda korruse püsiekspositsioon on “Tulevik on tunni aja pärast” ehk 90ndad. Aeg, mil Eesti vabaks sai ning kuntsnikel oli võimalus teha kõike ja katsetada nii foto-, video- kui helikunsti. Tihti võeti enda keha katsejäneseks ja kombati piire.
Vajalik info:
Muuseumi tavatuur kestab 90 tundi. Selle ajaga jõuab läbi käia püsiekspositsioonid kiirsammul.
Muuseumi piletihinnad leiad siit.
Tuuri saab broneerida siit.
Baltisaksa mõisadest pärit portreedest puri
Amandus Adamsoni skulptuur
Karl Pärsimägi