Mis teeb giidist ülilaheda giidi?

Ülilahe giid

Ülilaheda giidi silmades on sära

Toompea loss
Toompea loss

Mis minu jaoks teeb giidist ülilaheda giidi? Esimesena ma panustaksin silmis olevale särale. Et ta reaalselt soovibki olla giid, et see on olnud tema elu unistus, mis nüüdseks on realiseerunud. Ta soovib kõiki oma teadmisi, kogemusi teistega jagada, olles ise samal ajal kohal ja ehe. Igaüks meist on kohanud inimesi, kelle saabudes tundub, et päike tuli pilve tagant välja. Selline peabki olema hea giid, et päike saabub koos temaga. Nad lihtsalt säravad kogu oma olemusega. Samas on giide, kelle puhul on aru saada, et lint pandi käima ja teda ennast ei ole enam ammu siin. Arvatavasti rääkimise ajal mõtleb, mida võiks õhuks endale head kokata, aga sulle samal ajal räägib 18 sajandi Tallinna kindlusplaanidest.

Kui palju peaks ülilahe giid teadma?

Palmse mõis
Palmse mõis

Muidugi peab ülilahedal giidil olema ka teadmised, aga see ei tähenda, et ta tapab faktidega õnnetu kliendi ära. Otseloomulikult, kunagi ei tea, kes reaalselt su klient on ja mida ta teab, selles mõttes ei tasu tuurile tulijat kunagi alahinnata. Aga liiga palju fakte tapab ka kõige püüdlikuma kuulaka. Ükskõik, kuidas ei püüa, enam ei jõua järje peale ning siis lähevadki mõtted oma rada uitama. Ma siiani mäletan mõisade tuuri, kui giid rääkis vist kõigist baltisakslastest, kes üldse kunagi Eestimaa pinda oma kohalolekuga austanud on. Lisaks veel nende kaugetest sugulastest, kellega ta isiklikult kohtunud on, mida nad rääkisid ja arutasid. Lõpuks ma enam ei jõudnud kuulata, eriti kui enamus tema kuulsusi ei tekitanud minus mingit äratundmiserõõmu.

Samas ma olen kuulnud giidi, kes on Toomkiriku juures väitnud, et kunagi oli see õigeusu kirik. Ükskõik, kuidas ma seda tornikuplit kotkasilmana ei passinud, no ei näinud sibulakujulist kuldset kuplit. Nii palju võiks ju ikka ajaloost teada, et ennem 16. sajandil toimunud reformatsiooni valitsesid siinmail katoliiklased. Vähe usutav, et nad oma religioossete vaadete levitamiseks õigeusu kirikuid ehitasid.

Nevski vs Toomkirik
Nevski õigeusu kiriku sarnasus Toomkiriku arhitektuuriga 😉

Millal satub ülilahe giid paanikasse?

Muidugi peab ülilahe giid julgema esineda, sest värisev hääl ei ole eriti veenev. Eks me kõik mingi hetk pabistame. Mina tavaliselt päev ennem suurt tuuri saan aru, et üks päev ettevalmistusi on ikka puudu. Kui see üks päev ime läbi juurde tekiks, siis oleks ma tuuriks perfektselt valmis. Aga otseloomulikult seda lisa ühte päeva ei ole kuskilt võtta. Seetõttu süda sees värisebki, et tuleb minna selle ettevalmistusega, mis siiani tehtud on. Mida rohkem ettevalmistada, seda profesionaalsema õigel ajal tundud. Endal ka hea olla, kui on teadmiste pagas, mille peale toetuda, kui küsimustega ponnitama hakatakse.

Mis teeb heast giidist ülilaheda giidi?

Ülilahe giid
Ülilaheda giidina Lapimaa tuuril

Kui tundub, et tead kõike, aga kui ei oska seda huvitavalt rääkida, nalja ei saa, siis sellekst jääb väheks. Ülilahe giid on küll kahel jalal kõndiv entsüklopeedia, aga samas meelelahutaja. Minu arvates on viimane isegi olulisem kui esimene. Ülilaheda giidina ma loon emotsioone ja see on, mis lõpptulemusena loeb. Ma kahtlen, kas inimene tuuri lõppedes ikka mäletab, mis sajandist mingi maja pärit on. Aga kindlasti mäletab ta emotsiooni, et tore oli ja nalja sai. Kuii keegi tuttavatest küsib, kas sa oskad ülilahedat giidi soovitada – mis sa arvad, mis võidab maja ehitus aasta või emotsioon?

 

 

 

 

“>